Virusinis viduriavimas vaikų kolektyve: kada vaikui galima grįžti į darželį ar mokyklą?

Rudenį, prasidėjus mokslo metams,  vaikams grįžus į ugdymo ir švietimo įstaigas, susitikimo su draugais ir bendraklasiais džiaugsmą gali aptemdyti virusinės infekcijos, kurios sukelia daugiausia viduriavimo atvejų. Viduriavimas, kaip ir peršalimas, yra dažniausios priežastys, dėl kurių vaikai praleidžia pamokas mokykloje ar nelanko darželio.

 

Uždaros patalpos, betarpiškas bendravimas – palankios sąlygos virusams plisti

Dažniausia viduriavimo priežastis – infekcija, kurią sukelia virusai. Europoje vaikas iki 3 metų amžiaus vidutiniškai viduriuoja iki 2 kartų per metus. Tai lemia ne tik vaikų imuninės, virškinamosios sistemos ypatumai, bet ir tai, kad didžiąją dienos dalį vaikai praleidžia uždarose patalpose, kolektyvuose, kur glaudžiai tarpusavyje bendrauja. Infekcija į vaiko organizmą gali patekti oro-lašeliniu būdu, nuo žmogaus žmogui artimo sąlyčio metu, per nešvarias rankas, daiktus, žaislus. Todėl labai svarbūs yra tinkami higienos įgūdžiai.

 

Dažniausiai viduriuojama neilgai

Ūminis virusinis viduriavimas dažniausiai trunka neilgai –  2-3 dienas, tačiau gali varginti ir porą savaičių. Kai viduriavimas užsitęsia ilgiau nei 2 savaites, būtina kreiptis į vaikų ligų ar šeimos gydytoją. Tiesa, gydytojo pagalba gali būti būtina ir anksčiau, jeigu stebimi šie pavojingi požymiai:

  • kraujas išmatose,
  • viduriuojama daugiau nei 8 kartus per dieną,
  • stiprus pilvo skausmas,
  • nuolatinis vėmimas,
  • aukšta temperatūra,
  • „priverstinė poza“: vaikas geriau jaučiasi tik gulėdamas susirietęs, tupėdamas, kt.,
  • viduriavimą keičiantis vidurių užkietėjimas ir šio proceso kartojimasis,
  • jei vaikas serga gretutine liga,
  • pastebimi sunkios dehidracijos požymiai (vaikas mažai šlapinasi, tampa vangus ir kt.),
  • įtariant chirurginę patologiją.

 

Ką svarbiausio turėtų žinoti tėveliai, kai vaikas viduriuoja?

Pagrindinė žinia tėveliams – viduriavimo gydymo pagrindą sudaro netektų skysčių ir elektrolitų atstatymas ir apsaugojimas nuo dehidracijos pasikartojimo. Svarbu skysčius vartoti dažnai, bet mažais kiekiais.

Kartu gali būti gydomi ir kiti dažnai viduriavimą lydintys simptomai: jei vaikas intensyviai karščiuoja – skiriama vaistų nuo temperatūros, jei pučia pilvą – preparatai prieš dujų kaupimąsi. Svarbu, kad tėvai nepasitarę su gydytoju, negydytų antibiotikais. Infekcinio viduriavimo atveju visai netinka žarnų motoriką stabdantys vaistai.

Žinoma, kad viduriuojant svarbi yra  dieta. Infekcinio viduriavimo atveju rekomenduojama vartoti mažiau skaidulų turinčio maisto (kruopų, virtų morkų ir bulvių, jogurto, kefyro, džiūvėsių, liesos mėsos, virto obuolio, bananų). Netinka saldūs, gazuoti gėrimai, aštrūs, sunkiai virškinami patiekalai, vaisiai, žalios daržovės, vyresniems nei 5 m. vaikams labiau ribojami pieno produktai.

Virusinių žarnyno infekcijų metu taip pat labai svarbi higiena – dažnas rankų plovimas, suterštų paviršių dezinfekcija, nes virusai išlieka gyvybingi ilgai (iki savaitės ir ilgiau).

Vienas svarbiausių tikslų, gydant viduriavimą, žarnyno mikrobiotos atstatymas, nes viduriavimo pasekmė visada yra disbiozė. Svarbu suprasti, kad pažeistai  vaiko žarnyno mikrobiotai atkurti reikia laiko. Žarnyno mikrobiotos normalizavimosi procesą gali paskatinti ir probiotikai.

Probiotikas mieliagrybis (Saccharomyces boulardii CNCM I-745, vaistinėse randamas Enterol pavadinimu) vartojamas kaip pagalbinė priemonė ūminiam viduriavimui gydyti. Jeigu per 2 dienas savijauta nepagerėja arba net pablogėja (išmatose būna kraujo pėdsakų ar pakyla temperatūra), rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Prieš vartojant vaistą rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Probiotikas mieliagrybis (Saccharomyces boulardii CNCM I-745) nepakeičia natūralios žarnyno mikrobiotos, bet padeda ją atkurti (More M., Swidsinski A. Cliin. Exp. Gastroenterol 2015).

Vaisto pakuotės lapelį galite rasti čia >>>

 

Dažnas tėvelių klausimas – kada galima leisti į ugdymo įstaigą?

Į kolektyvą vaiką galima vesti, kai:

  • viduriavimas baigėsi
  • vaikui jau nereikia laikytis dietos
  • atstatytas skysčių balansas
  • dingo kiti viduriavimą lydintys simptomai (silpnumas, pykinimas, karščiavimas ir pan.)

Net ir grįžus į kolektyvą, toliau reikia rūpintis organizmo mikrobiota. Sveika mikrobiota yra nuolatinis ir nenutrūkstamas procesas.

Reklamos parengimo data: 2022.09.08 <ID 106136905>

Reklamą parengė farmacijos kompanija UAB „Biocodex“

 

 

Pasidalinti šiuo straipsniu: