Viduriavimas. Ar visi probiotikai vartojami tik žarnyno mikrobiotai atkurti?

Pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie žarnyno mikrobiotos įtaką mūsų sveikatai.

Žmogaus mikrobiota – vieninga ekosistema, kurią sudaro mikroorganizmai, esantys žmogaus vidaus organuose ir ant odos. Žmogaus organizme yra net šešių rūšių gyvų mikroorganizmų terpių – mikrobiotų: virškinamojo trakto ir žarnyno, odos, kvėpavimo takų, burnos ir nosiaryklės, šlapimo ir lytinės sistemos.

Iš tiesų žarnyno mikrobiota labai svarbi žmogaus sveikatai ir atlieka daug funkcijų. Ji apsaugo nuo patogeninių bakterijų patekimo į organizmą, kontroliuoja imuninės sistemos išsivystymą ir pusiausvyrą, dalyvauja šalinant kenksmingas medžiagas, K ir B grupės vitaminų sintezėje. Kokybiškai ir kiekybiškai subalansuota mikrobiota užtikrina normalų virškinimą ir žarnyno veiklą.

Žmogaus mikrobiota kinta nuo gimimo. Naujagimiai pirmąsias bakterijas gauna praeidami natūralius gimdymo takus ir iš aplinkos. Vėliau, atsižvelgiant į mitybos ir aplinkos veiksnius, palaipsniui didėja ir jų mikrobiotos įvairovė. Tik sulaukusių 3–5 metų vaikų mikrobiotos įvairovė prilygsta suaugusio žmogaus mikrobiotai. Tyrimų duomenimis, mikrobiota kinta daugelio vidaus organų ar net psichikos ligų metu. Viduriuojant ar vartojant antibiotikų, keičiasi jos kokybinė ir kiekybinė sudėtis – sumažėja bifido ir laktobakterijų, įsivyrauja patogeninės bakterijos, todėl nukenčia organizmo apsauginė imuninė funkcija ir sutrinka virškinimas.

Viduriavimas išbalansuoja žarnyno mikrobiotą. O kokios paties viduriavimo priežastys? Kas nutinka viduriuojant ir kokius procesus svarbu suvaldyti?

Ūminis virusinis virškinamojo trakto uždegimas (gastroenteritas) yra dažniausia vaikų ir suaugusiųjų viduriavimo priežastis, o vyraujantys viduriavimo sukėlėjai yra rota virusai. Šie infekciniai patogenai pažeidžia normalų gleivinės mikrobiotos barjerą, uždegimą slopinantį imuninį atsaką, skysčio sugėrimą, o ligos pradžioje, veikiant toksinams, net skatinama sekrecija (medžiagų gamybos ir išskyrimo iš ląstelių procesas). Šios infekcijos metu viduriavimas būna labai intensyvus, ypač jaunesnio amžiaus vaikai greitai netenka skysčių ir elektrolitų, todėl jiems gali išsivystyti gyvybei pavojingos būklės. Gydant ūminį viduriavimą svarbu atkurti skysčių, mikroelementų, gliukozės balansą.

Medicina tobulėja. Ką efektyvaus šiandien siūlo mokslas ir ką apie probiotikus ūminio viduriavimo atvejais sako įrodymais pagrįsta medicina?

Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad, pradėjus vartoti probiotikų viduriavimo pradžioje, viduriavimo trukmė sumažėja daugiau nei viena para, nes tam tikros probiotikų rūšys pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu, o tai pagreitina gijimo procesą.

Visais viduriavimo atvejais svarbiausias probiotikų vaidmuo yra mikrobiotos balanso atkūrimas. Atliekami klinikiniai tyrimai, kurių metu vertinama probiotikų įtaka įvairių ligų gydymui.

Neretai žmonėms trūksta žinių apie probiotikus. Kai kurie jų mano, kad probiotikai – visada tik bakterijos. Tačiau yra ir mieliagrybių.

Iš tiesų, Saccharomyces boulardii CNCM I-745® yra probiotikas mieliagrybis, kurio unikali padermė apsaugota patentu. Mieliagrybis yra 10 kartų didesnis už bakteriją, jis nekeičia normalios žarnyno mikrofloros ir nekolonizuoja žarnyno. Šis mieliagrybis per skrandžio rūgščių barjerą praeina nepakitęs, gyvybingas pasiekia klubinę ir storąją žarną, todėl jo teigiamas poveikis yra maksimalus.

Kaip mieliagrybis veikia patį viduriavimo procesą?

Veikdamas žarnyne, Saccharomyces boulardii CNCM I-745® pasižymi antitoksiniu, patogeninius mikroorganizmus slopinančiu, mikrobiotą moduliuojančiu ir metabolinį aktyvumą didinančiu poveikiu. Žarnų gleivinės gaurelių lygmenyje Saccharomyces boulardii CNCM I-745® pasireiškia audinių mitybą reguliuojančiu (trofiniu), fermentų aktyvumą didinančiu poveikiu. Visi šie mechanizmai yra svarbūs viduriavimo atvejais. Mieliagrybių paviršiaus plotas 10 kartų didesnis nei bakterijų, todėl geresnė žarnų sienelių apsauga nuo patogenų ir didesnis patogenų sukibimo (adhezijos) plotas. Būtent šios mieliagrybių savybės mažina viduriavimą ir apsaugo nuo pakartotinės infekcijos.

Saccharomyces boulardii CNCM I-745® nekolonizuoja žarnyno, išmatose jo nelieka po kelių dienų nustojus vartoti.

Koks Saccharomyces boulardii CNCM I-745® išskirtinumas? Ar galima šio mieliagrybio vartoti kartu net ir su labai stipriais antibiotikais? Ar reikia daryti pertraukas?

Gerai žinoma, kad antibiotikai veikia tik bakterijas, o virusų ir grybelių – ne. Būtent dėl to, kad Saccharomyces boulardii CNCM I-745® yra mieliagrybis, jis ir yra natūraliai atsparus antibiotikams ir skrandžio rūgštims. Tai reiškia, kad mieliagrybį Saccharomyces boulardii CNCM I-745® galima vartoti kartu su antibiotikais, nedarant jokių pertraukų.

Teigiamos Saccharomyces boulardii CNCM I-745® savybės jau išvardytos anksčiau. Svarbu pabrėžti, kad dauguma šių savybių – natūralus atsparumas antibiotikams ir rūgštims, didelis paviršiaus plotas – yra būdingos tik mieliagrybiams, o probiotikai, kurių sudėtyje yra gerųjų bakterijų, jomis nepasižymi.

Šis mieliagrybis veiksmingas ir virusinių infekcijų atvejais, nes palengvina viduriavimo simptomus. Vartojant mieliagrybio ūminio viduriavimo metu, ne tik atkuriama žarnyno mikrobiota, bet taip pat ir mažinamas skysčių netekimas, skatinama virškinamojo trakto audinių mityba, gerinamas medžiagų pasisavinimas.

Probiotikas mieliagrybis (Saccharomyces boulardii CNCM I-745, vaistinėse randamas Enterol pavadinimu) vartojamas ūminiam viduriavimui gydyti. Jeigu per 2 dienas savijauta nepagerėja arba net pablogėja (išmatose būna kraujo pėdsakų ar pakyla temperatūra), rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Prieš vartojant vaistą rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

 

Reklamos teksto parengimo data: 2022.05.30 <ID 100683598>

Reklamą parengė farmacijos kompanija UAB „Biocodex“

 

Pasidalinti šiuo straipsniu: