Pasiskiepijau nuo rotaviruso infekcijos: tai reiškia, kad tikrai nebesirgsiu?

Kalbamės su gydytoja doc. Egle Tamulevičiene

 

Ar rotaviruso sukeltas viduriavimas – dažna infekcija?

Vaikams iki 5 m. infekcinį viduriavimą dažniausiai sukelia virusai, rotavirusas – vienas iš jų. Manoma, kad per pirmus dvejus gyvenimo metus vaikai žarnyno infekcijomis serga 2–3 kartus. Po kiekvienos rotavirusinės infekcijos formuojasi heterogeninis imunitetas, kuris vis geriau apsaugo nuo šio viduriavimo. Vėliau ir po kontakto su sergančiuoju vyresni vaikai ir suaugusieji nebeviduriuoja. Po kitų virusų ar bakterijų sukeltų viduriavimų susidaro tik trumpalaikis imunitetas. Antikūnai, esantys motinos piene, iš dalies apaugo nuo įvairių infekcijų, bet geriausia apsauga nuo infekcijos – vakcina. Deja, ji sukurta tik nuo rotaviruso infekcijos.

Daug kalbama apie skiepus nuo rotaviruso infekcijos. Ar jie veiksmingi?

Tose šalyse, kur ir valstybė kompensuoja vakcinavimą nuo rotavirusinio gastroenterito, sergamumas šia infekcija per kelerius metus smarkiai sumažėja. Lietuvoje iš valstybės biudžeto vakcina finansuojama tik nuo 2018 m., tad rotavirusinės infekcijos atvejų mažėjimo dar teks palaukti.

Kiek ilgai ir kaip skiepas veikia? Ar tikrai po vakcinacijos nesusergama?

Gyvieji skiepai nuo rotavirusinio gastroenterito skiriami 6–26 savaičių amžiaus kūdikiams. Pertrauka tarp dozių – ne mažiau nei 4 savaitės. Skiepas visiškai nuo infekcijos neapsaugo. Po jo susiformavęs imunitetas apsaugo nuo sunkios ligos formos, taigi ir nuo hospitalizavimo.

Ar probiotikai sutrumpina viduriavimo laiką?

Jei infekcinio viduriavimo eiga lengva ar vidutinė, nepriklauso nuo sukėlėjo, gydymas tas pats – dieta ir rehidracija. Pagal Europos pediatrų gastroenterologų, hepatologų ir mitybos specialistų bei Pediatrinių infekcinių ligų draugijų paruoštas įrodymais pagrįstas vaikų ūminio gastroenterito gydymo rekomendacijas, iš daugelio probiotikų išskirti tik 4. Rekomenduojami probiotikai, kurių efektyvumas įrodytas: Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii (stipri rekomendacija), Lactobacillus reuteri DSM 17938, Lactobacillus acidophilus LB (silpna rekomendacija). Iš jų vienas – Saccharomyces boulardii – yra ne bakterija, o mieliagrybis.

Kuo mieliagrybis naudingas viduriuojant?

Mieliagrybiui priskiriamos šios unikalios savybės: natūraliai atsparus antibiotikams, atsparus skrandžio rūgštims, 10 kartų didesnis už bakteriją, nekeičia normalios žarnyno mikrobiotos, nekolonizuoja žarnyno (pats pasišalina iš žarnyno per keletą dienų).

Infekcinio viduriavimo metu svarbiausia yra konkurencija su žarnyno patogenais. Mieliagrybis slopina patogenų sukibimą ir jų augimą. Tarp mikroorganizmų ir probiotikų vyksta konkurencija dėl maistinių medžiagų, kurių reikia patogenams augti. Pavyzdžiui, infekciją Clostridium difficile mieliagrybis Saccharomyces boulardii CNCM I-745® slopina efektyviausiai. Šis mieliagrybis, būdamas iš prigimties atsparus antibiotikams, yra pranašesnis, palyginti su bakteriniais probiotikais.

 

Pasidalinti šiuo straipsniu: