Dažniausios vaikų viduriavimo priežastys

Ūminis viduriavimas – antras pagal dažnumą po ūminių kvėpavimo takų ligų, ypač dažnai varginantis mažus vaikus.  Dažniausia viduriavimo priežastis – infekcija, kurią sukelia virusai. Rečiau infekcinės kilmės viduriavimą sukelia bakterijos, pirmuonys, kirminai. Betarpiškas mažųjų bendravimas ir besiformuojantis imunitetas sudaro palankias sąlygas virusams patekti į organizmą, todėl maži vaikai gali viduriuoti gana dažnai. Europoje vaikas iki 3 metų amžiaus viduriuoja iki 2 kartų per metus. Tai lemia ne tik vaikų imuninės, virškinimo sistemos ypatumai, bet taip pat ir higienos įgūdžiai.

 

Ar gali vaikas viduriuoti tik dėl streso ar nerimo?

Virškinimo sistemoje gausu nervinių ląstelių, todėl tiek suaugusiojo, tiek vaiko emocinė būsena turi įtakos žarnyno veiklai. Vaikas, kuris dėl įvairių  priežasčių, – patyčių, adaptacijos sunkumų, draugų nebuvimo, neparuoštų pamokų ir pan., – nenori eiti į mokyklą ar darželį, patiria stresą, nerimą. Dėl to gali pagreitėti žarnyno peristaltika, pasireikšti viduriavimas.  Tokiu atveju pirmiausia reikia pašalinti priežastį, išsiaiškinti, kodėl vaikas tampa nerimastingas, kas darželyje ar mokykloje jam kelia įtampą. Reikia kalbėti su vaiku, galbūt kreiptis specialistų, psichologų pagalbos.

 

Jei įtariate, kad vaikui infekcinis viduriavimas

Virusai sukelia uždegimą plonoje žarnoje, o bakterijos dažniausiai storojoje, kurios gleivinė parausta, gali išopėti.  Todėl skiriasi ir viduriavimo simptomai:

Virusų sukelto viduriavimo simptomai:

  • Dažnas tuštinimasis, išmatos vandeningos, jų daug.

Bakterijų sukelto viduriavimo simptomai:

  • Dažnas tuštinimas, išmatų mažai, juose gali būti kraujo ir/ar gleivių priemaišų.
  • Prieš tuštinimąsi ir jo metu atsiranda skausmą sukeliantys pilvo spazmai.

Dažnai infekcinius viduriavimus lydi karščiavimas, pykinimas ir vėmimas. Infekcinių viduriavimų trukmė iki 2 savaičių. Užsitęsus viduriavimui, būtina kreiptis į vaikų ligų ar šeimos gydytoją.

 

Kodėl svarbu atkurti žarnyno bakterijų balansą?

Viduriavimo gydymo pagrindas  – netektų skysčių ir elektrolitų atstatymas bei apsaugojimas nuo dehidracijos pasikartojimo. Kartu gydomi ir kiti viduriavimą dažnai lydintys simptomai: jei vaikas intensyviai karščiuoja – skiriama vaistų nuo temperatūros, jei pučia pilvą – preparatai prieš dujų kaupimąsi. Svarbu, kad tėvai, nepasitarę su gydytoju, neduotų antibiotikų, vėmimą slopinančiu vaistų. Infekcinio viduriavimo atveju visai netinka žarnų motoriką stabdantys vaistai.

Vaikui viduriuojant, visada svarbu atkurti žarnyno bakterijų balansą. Tokiu atveju gali pagelbėti probiotikai. Probiotikai – tai gerieji mikroorganizmai, kurie sudaro naudingą žarnyno mikrofloros dalį. Probiotikas gali būti ir bakterijos, ir mieliagrybis (Saccharomyces boulardii).

Saccharomyces boulardii nepakeičia natūralios žarnyno mikrobiotos, bet padeda ją atstatyti. Nustojus vartoti, mieliagrybis pasišalina iš žarnyno maždaug po 3 dienų.

Probiotikas mieliagrybis vartojamas ūminio viduriavimo pagalbiniam gydymui. Jo vartojama kartu su kitais vaistais nuo viduriavimo. Jeigu per 2 dienas Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo (išmatose būna kraujo pėdsakų ar pakyla temperatūra), kreipkitės į gydytoją.

 

Enterol 250 mg milteliai geriamajai suspensijai. Enterol 250 mg kietosios kapsulės.

Saccharomyces boulardii CNCM I-745

Ūminio viduriavimo pagalbiniam gydymui. Enterol vartojamas kartu su kitais vaistais nuo viduriavimo. Jeigu per 2 dienas Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo (išmatose būna kraujo pėdsakų ar pakyla temperatūra), kreipkitės į gydytoją. Enterol 250 mg milteliai geriamajai suspensijai. Suaugusiesiems ir vyresniems nei 2 metų amžiaus vaikams rekomenduojama dozė yra 1 paketėlis arba 1 kapsulė vartojama vieną arba du kartus per parą. Paros dozė yra 1 2 paketėliai arba kapsulės. Vartojimo metodas. Paketėlio turinį supilti į nedidelį kiekį vandens ar saldinto gėrimo, sumaišyti ir išgerti. Miltelius taip pat galima maišyti su maistu. Kapsules nuryti užgeriant gurkšniu vandens arba atidarytos kapsulės turinį supilti į nedidelį kiekį saldinto gėrimo arba į maistą. Mažiems (iki 6 metų) vaikams kapsulių negirdyti, kad vaikas neužspringtų, bet jas atidarius turinį supilti į gėrimą ar maistą. Vaisto vartoti dar kelias paras, pasibaigus viduriavimo simptomams.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

 

Reklamos teksto parengimo data: 2020.10.30 <ID 77235553>

Reklamą parengė farmacijos kompanija UAB „Biocodex“

 

Pasidalinti šiuo straipsniu: