Ar žinote kaip greitai padėti viduriuojančiam vaikui?

Vaikai smalsūs ir žingeidūs. Ypač mažesni vaikai, kurie pasaulį pažįsta ne tik matydami, girdėdami, bet ir liesdami, uostydami, ragaudami viską, kas papuola. Visi šie pojūčiai suteikia informacijos, tačiau kartu gali ir sukelti ligas. Kai suviduriuoja vaikas, mamai iš tiesų neramu. Kokia yra pirmoji pagalba, kaip gydyti patiems?

Kalbamės su vaikų ligų gydytoja Egle Tamulevičiene.

 

Kokią pirmąją pagalbą turėtų suteikti tėveliai: koks maistas tinka, esant ūminiam viduriavimui, kokie skysčiai ir t. t.?

 

Visų žarnyno ligų atveju pirmoji pagalba yra dieta. Neinfekciniai ūminiai viduriavimai, pašalinus viduriavimą sukėlusią priežastį, greitai praeina. Kartais pakanka poros dienų dietos, vengti viduriavimą sukėlusių produktų, ir jokio kito gydymo nereikia. Lėtinių neinfekcinių viduriavimų atveju dietos laikomasi ilgai.

Infekcinio viduriavimo atvejais vartojama mažiau skaidulų turinčio maisto (kruopų, virtų morkų ir bulvių, jogurto, kefyro, džiūvėsių, liesos mėsos, virto obuolio, bananų). Kūdikių maitinimas motinos pienu nenutraukiamas, dirbtinai maitinamiems ūminiu periodu nerekomenduojama kaitalioti adaptuotų mišinių, netinka „bado“ dieta.

Infekcinio ūminio virškinamojo trakto uždegimo (gastroenterito) patogenetinio gydymo pagrindas yra greitas netektų skysčių ir elektrolitų atkūrimas, ligonio apsauga nuo dehidracijos pasikartojimo. Rekomenduojama geriamųjų rehidracijos tirpalų. Skysčių balansui normalizuoti netinka geriamasis vanduo, gaivieji gėrimai.

 

Kokie vaistai gali padėti gydyti ūminį viduriavimą?

 

Jei infekcinio viduriavimo eiga yra lengva ar vidutinė, gydymas nepriklauso nuo sukėlėjo – dieta ir rehidracija. Sunkios eigos žarnyno bakterinės infekcijos atvejais skiriama antibiotikų. Kartais jų reikia dėl epidemiologinės situacijos – norint sustabdyti infekcijos plitimą.

Vienas iš vaistų, tinkamų žarnyno infekcijų profilaktikai ir gydymui, yra probiotikas mieliagrybis Saccharomyces boulardii CNCM I-745®.

 

Kaip Saccharomyces boulardii CNCM I-745® mieliagrybis veikia patį viduriavimo procesą? Žarnyno mikrobiotą? Sveikimą?

 

Mieliagrybis Saccharomyces boulardii CNCM I-745® yra probiotikas ir vartojamas kaip pagalbinis vaistas ūminio viduriavimo gydymui. Infekcinio viduriavimo metu patogenai konkuruoja, sutrikdo normalią  organizmo mikrobiotą. Probiotikai, kurie dažniausiai yra bakterijos, pasižymi mikrobiniu antagonizmu, slopinančiu patogenų adheziją (sukibimą) ir jų augimą. S. boulardii turi visas probiotikų savybes ir papildomai slopina mieliagrybių, tokių kaip Candida augimą. Tarp ligą sukeliančių patogeninių mikroorganizmų ir probiotikų vyksta konkurencija dėl maistinių medžiagų, kurių reikia patogenams augti. Pavyzdžiui, gali būti Clostridium difficile slopinimas, kada Saccharomyces boulardii CNCM I-745® laikomas efektyviausiu. Mieliagrybis, būdamas iš prigimties atsparus antibiotikams, turi pranašumą, palyginti su bakteriniais probiotikais. Mieliagrybiui priskiriamos šios savybės:

  • natūraliai atsparus antibiotikams,
  • atsparus skrandžio rūgštims,
  • neperduoda atsparumo antibiotikams,
  • 10 kartų didesnis už bakteriją,
  • nekeičia normalios žarnyno mikrofloros,
  • nekolonizuoja žarnyno.
 

Dėkojame už pokalbį.

Pasidalinti šiuo straipsniu: