Ar visada viduriavimas bakterinis?
Kokios viduriavimo priežastys?
Viduriuojama, kai sutrinka maisto skaidymas ir pasisavinimas plonosiose ir storosiose žarnose. Tai gali įvykti dėl įvairių priežasčių. Dažniausia viduriavimo priežastis – infekcijos. Infekcinių viduriavimų kilmė gali būti virusinė arba bakterinė. Infekcija gali pažeisti įvairias žarnyno dalis. Jei sergama gastroenteritu, vystosi skrandžio ir plonojo žarnyno gleivinės uždegimas. Dažniausi šios ligos simptomai — viduriavimas, vėmimas, pilvo skausmai. Kolitas yra storosios žarnos uždegimas. Vaikai, ypač maži, dažniau serga virusiniais gastroenteritais. Bakteriniai kolitai vienodai dažni tiek suaugusiems asmenims, tiek vaikams.
Paminėjote, kad dažniausiai viduriavimas yra virusinės kilmės. Kokie virusai jį sukelia?
25–65 proc. ūminių viduriavimų kūdikystėje sukelia rotavirusas. Norovirusas – antra dažniausia viduriavimo priežastis vaikams ir suaugusiems žmonėms. Norovirusas priklauso Caliciviridae šeimai. Šios infekcijos metu vyrauja vėmimas, viduriavimas nėra toks intensyvus, kaip rotavirusinės infekcijos atveju, ir ligos trukmė trumpesnė. Virusinį viduriavimą sukelia astrovirusai, adenovirusai ir kitų šeimų virusai.
Kas svarbu virusinių infekcijų atveju?
Virusinių žarnyno infekcijų metu labai svarbi higiena – dažnas rankų plovimas, suterštų paviršių dezinfekcija, nes virusai išlieka gyvybingi ilgai (iki savaitės ir ilgiau). Nesilaikant higienos, užsikrečiama greitai, ir pirmieji simptomai atsiranda per kelias paras. Rankas būtina plauti su muilu ir kuo dažniau, o sergančio asmens aplinkoje esančius daiktus ir paviršius gerai dezinfekuoti. Geriausia rotavirusinės infekcijos prevencija – skiepai, deja, nuo kitų virusinių viduriavimų skiepų nėra.
Kokios natūralios priemonės gali padėti jau pasireiškiant ūminiam viduriavimui?
Viduriavimo metu dėl uždegimo, padidėjusios sekrecijos, virusų ir bakterijų toksinų pakinta žarnyno mikrobiota. Per pirmąsias 48 val. pavartotas mieliagrybis (Saccharomyces boulardii), palyginti su pavartotu per 96 val., akivaizdžiai geriau sumažina ūminio kolito požymius vaikams (atitinkamai 85 proc. ir 40 proc.) ir viduriavimo trukmę suaugusiems asmenims (atitinkamai 4,8 d. ir 3,6 d.).
Mieliagrybis (Saccharomyces boulardii) yra grybelinės kilmės probiotikas, todėl atsparus antibiotikams. Jei gydytojas kartu paskiria antibiotikų, pertraukų tarp šių vaistų vartojimo daryti nereikia.
Reklamos teksto parengimo data: 2019.02.23 <ID 51217684_20190327>
Reklamą parengė farmacijos kompanija UAB „Biocodex“