Kodėl vaiko viduriavimas dažnai kelia paniką mamai?

Iš tiesų, vaiko viduriavimas dažnai sukelia didelę paniką tėvams. Viena vertus, gerai, kad tėvai jautriai reaguoja ir nepraleidžia pro akis padažnėjusio tuštinimosi, nes jis gali būti ir sunkios infekcinės ligos pranašas. Kita vertus, vaiko viduriavimas neturėtų tėvų išmušti iš vėžių, ir jie turėtų gerai žinoti pagrindinius veiksmus, savotiška pradžiamokslio abėcėlę, kaip tinkamai prižiūrėti ir elgtis, kai vaikas viduriuoja.

Tėvai dažnai dvejoja – vaikas jau viduriuoja ar dar ne? Visų pirma, tėveliai turėtų žinoti, kad kiekvieno žmogaus tuštinimosi pobūdis ir dažnis gali skirtis. Sunerimti reikėtų, jeigu įprastas tuštinimosi pasikeičia, padažnėja, o  išmatos tampa nenormaliai skystos ir (ar) gausios.

Viduriavimas gali būti infekcinis ir neinfekcinis. Infekcinio viduriavimo priežastys yra:

  • Virusai – dėl jų viduriuojama dažniausia. Infekcijų sukėlėjai į žarnyną patenka per užterštą maistą, vandenį (šulinių, vandens telkinių), taip pat infekciją gali platinti sergantys ar užkratą nešiojantys žmonės, jei nesilaikoma asmens higienos taisyklių – per nešvarias rankas.
  • Bakterijos – rečiau tampa viduriavimo priežastimi.

Bakterinėmis žarnyno infekcijomis dažniau sergama vasarą ir keliaujant, o virusinėmis – šaltuoju metų laikotarpiu.

Neinfekcinės kilmės viduriavimą gali sukelti maisto netoleravimas, medikamentai, dirglios žarnos sindromas, kuris išryškėja stresinių situacijų metu ir kt.

Kokie svarbiausi simptomai?

Virusai sukelia uždegimą plonoje žarnoje, o bakterijos dažniausiai storojoje, kurios gleivinė parausta, gali išopėti.  Todėl skiriasi ir viduriavimo simptomai:

Virusų sukelto viduriavimo simptomai:

  • Dažnas tuštinimasis, išmatos vandeningos, jų daug.

Bakterijų sukelto viduriavimo simptomai:

  • Dažnas tuštinimas, išmatų mažai, juose gali būti kraujo ir/ar gleivių priemaišų.
  • Prieš tuštinimąsi ir jo metu atsiranda skausmą sukeliantys pilvo spazmai.

Dažnai infekcinius viduriavimus lydi karščiavimas, pykinimas ir vėmimas. Infekcinių viduriavimų trukmė iki 2 savaičių. Užsitęsus viduriavimui, būtina kreiptis į gydytoją.

Per pirmąsias 48 val. patariama pavartoti mieliagrybio Saccharomyces boulardii CNCM I-745®. Veikdamas žarnyne, mieliagrybis pasižymi antitoksiniu, patogeninius mikroorganizmus slopinančiu, mikrobiotą moduliuojančiu ir metabolinį aktyvumą didinančiu poveikiu. Žarnų gleivinės gaurelių lygmenyje Saccharomyces boulardii CNCM I-745® pasireiškia audinių mitybą reguliuojančiu (trofiniu), fermentų aktyvumą didinančiu ir imuninę sistemą stiprinančiu, o pačioje gleivinėje – uždegimą slopinančiu poveikiu. Visi šie mechanizmai yra svarbūs viduriavimo atvejais.

Saccharomyces boulardii CNCM I-745® nekolonizuoja žarnyno, išmatose jo nelieka po kelių dienų nustojus vartoti.), sutrumpina viduriavimo trukmę, atstatoma žarnyno mikrobiota, todėl greičiau sveikstama (Šaltinis: More MI, Swidinski A, Cliin Exp Gastroenterol 2015; 8:237-55)

 

Reklamos teksto parengimo data: 2019.12.03 <ID 64184486>

Reklamą parengė farmacijos kompanija UAB „Biocodex“

 

Pasidalinti šiuo straipsniu: